czwartek, 19 września 2013

Kamera hemisferyczna

Kamera hemisferyczna
Megapikselowe kamery hemisferyczne to kamery dookólne (360 stopni)  w odróżnieniu od kamer obrotowych, które widzą tylko obszar na który zostały skierowane. Wyposażone są w obiektywy typu rybie oko, duże przetworniki CMOS i skanowanie progresywne (w przeciwieństwie do skanowania międzyliniowego skanuje cały obraz na raz). Połączenie tych technologii pozwala uzyskać obraz wysokiej rozdzielczości obejmujący pełny obszar wokół kamery. Dołączone do kamery oprogramowanie pozwala na przetworzenie obrazu dookólnego na tradycyjny. Zakresy regulacji kamery, takie jak: obracanie, zbliżanie odbywa się w sposób płynny. Jedna kamera hemisferyczna zastępuje 3 – 4 kamery mechaniczne. Stosowanie kamer hemisferycznych w monitoringu wizyjnym można uznać za radykalny postęp.
Widok z kamery hemisferycznej

Całkowicie programowa obsługa kamery pozbawionej elementów mechanicznych pozwala na szybsze reakcje, daje mniejszą awaryjność. Pociąga to za sobą tę wadę, że zastosować można jedynie zoom cyfrowy, który daje gorszą jakość od zoomu optycznego. Rybie oko natomiast zniekształca obraz (oprogramowanie stara się redukować te zniekształcenia). Aby przesyłać nieskompresowany obraz bardzo dobrej jakości za pomocą łącz internetowych wymagana byłaby ich bardzo wysoka przepustowość. Problem przepustowości rozwiązano metodami kompresji, kodowania oraz zapisu wewnętrznego kamery, co w efekcie pozwala na używanie łącz o niższej przepustowości.

Przetworzony obraz
Oprogramowanie dołączone do kamery hemisferycznej pozwala na detekcję ruchu, określenie stref prywatności, alarmy sabotażowe, wizualną automatykę, cyfrowy zoom, PIP (obraz w obrazie, mniejszy obraz na większym), PAP (obraz i obraz, obraz obok obrazu), wizualny PTZ (pan-tilt-zoom – obraz rejestrowany w poziomie, pionie, zbliżenia), automatyczną panoramę 180 i 360 stopni, wyświetlanie i rejestrowanie obrazu pod różnymi kątami i poziomami zoomu.
Kamera może nagrywać i przechowywać skompresowane lub nieskompresowane dane w pamięci wewnętrznej lub zewnętrznej. Kamera działa w sieci, obsługuje się ją za pomocą komputera, urządzeń mobilnych.