poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Nowoczesne rolnictwo, czyli monitoring w stodole.

 Monitoring można zamontować w każdym pomieszczeniu wymagającym kontroli. Świadczyć może o tym coraz częstsze decyzje rolników o modernizacji technologicznej gospodarstw i montażu kamer monitoringu z prawdziwego zdarzeni w budynkach inwentarskich. W 2013 roku 74% rolników było podłączonych do sieci Internet. Zabieg ten pozwala na jeszcze lepszą kontrolę nad zwierzętami i czynnościami przy nich wykonywanymi. W latach 90-tych XX-wieku firma Visionaute opracowała system kontroli gospodarstwa, który był podłączany do odpowiednio przygotowanego odbiornika telewizyjnego. Technologia ta ewoluowała i w dzisiejszych czasach możliwe jest monitorowanie pomieszczenia z każdego miejsca na Świecie w Internecie, np. poprzez wejście na odpowiednią stronę internetową czy uruchomienie odpowiedniej aplikacji.
 Idealnym przykładem zmodernizowanego w ten sposób gospodarstwa jest farma francuskiego rolnika z departamentu Haute-Marne. Małżeństwo zarządzające gospodarstwem posiada 90 mlecznych i 125 cielnych krów. Do momentu założenia monitoringu, Państwo Richalet sprawdzali w nocy, czy wszystko jest wporządku z ich inwentarzem. Uciążliwość tych czynności była spotęgowana tym, że żyją 2,5km od budynków farmy. Po wprowadzeniu modernizacji do ich gospodarstwa, kłopot ten się skończył, obraz z kamer jest przesyłany do odbiorników znajdujących się w domu i od tej pory kontrolowanie stało się łatwiejsze. Do monitorowania obór, małżeństwo wybrało kamerę szynową Sofie, a pomiędzy gospodarstwem a domem zbudowano bezpośrednie połączenie dla usprawnienia przesyłu obrazu. W urządzeniach wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie (Android + aplikacja przeznaczna do odbioru obrazu) właściciele gospodarstwa mogą przejrzeć obraz z kamer w dowolnym momencie dnia i nocy.
 Do połączenia z miejscem odbioru obrazu z kamerami, prócz połączenia bezpośredniego, możemy użyć także technologii 3G lub 4G (tzw. LTE). Aplikację możemy zainstalować na dowolnym urządzeniu wyposażonym w system operacyjny Android i obserwować monitorowane pomieszczenia z dowolnego miejsca na świecie. Osoby korzystające z opisywanego rozwiązania bardzo je chwalą, ponieważ pozwala ono zaoszczędzić zachodu z częstym sprawdzaniem pomieszczeń, odczuwalne jest to w szczególności w niedzielę. Problemy z monitoringiem mogą wystąpić w momencie osłabienia zasięgu użytkowanej sieci komórkowej, są to jednak przejściowe problemy, które są szybko rozwiązywane przez operatora komórkowego.

 Coraz częściej rozwiązania tego typu stosowane są na terenie Polski. Sprawdzają się idealnie nie tylko w przypadku budynków inwentarskich, ale także sklepów, hal, czy dużych domów prywatnych. Nasza firma jest pionierem na polskim rynku w planowaniu i instalowaniu tego typu rozwiązań, dlatego zapraszamy serdecznie wszystkie osoby, które są zainteresowane monitoringiem tego typu.