środa, 10 lipca 2013

Monitoring wokół domu

Poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, jak też w jego pobliżu jest nie do przecenienia. Wybór odpowiedniego zabezpieczenia potrafi sprawić ogromny dylemat. Można pokusić się o zastosowanie instalacji alarmowej, ale nie do końca spełnia on nasze założenia. Nie musi bowiem odpowiadać na pytanie o to, kto i w jaki sposób próbował naruszyć nasze poczucie bezpieczeństwa.
W związku z powyższym przedstawimy kilka porad, które pozwolą na wzięcie pod uwagę elementów składających się na właściwy monitoring wizyjny. Koszty związane z montażem alarmu lub monitoringu są niewspółmiernie niskie w stosunku do szkód, które powstają w wyniku kradzieży, wandalizmu, skutków awarii.

Warto w tym miejscu posiłkować się następującymi wskazówkami:
  1. Stworzenie planu monitoringu obiektu
Ten krok to ustalenie monitorowanego obszaru, ilości i rodzajów kamer, sposób łączności, zasilanie i inne rozwiązania techniczne.
  1. Rejestrator do monitoringu
Sercem systemu monitoringu jest urządzenie rejestrujące obraz, tak by było możliwe jego odtworzenie na telewizorze, poprzez sieć internetową w dowolnym komputerze z dostępem do usługi. Ilość wejść rejestratora uzależniona jest od ilości podłączanych do niego kamer. Przy wyborze urządzenia rejestrującego należy zwrócić uwagę na:
  • sposób kompresji obrazu – najlepszą jakość przy odpowiedniej kompresji uzyskamy dzięki systemowi H.264. Dostępne są również dobrej jakości systemy MPEG-4, MJPEG.
  • ilość zapisywanych klatek na sekundę i rozdzielczość – lepiej zdecydować się na wyższą rozdzielczość kosztem płynności zapisu,
  • przydatne funkcje które posiada rejestrator to: detekcja ruchu, możliwość podglądu przez sieć LAN (Internet), wyjścia do podłączania urządzeń umożliwiających podgląd, wyjście USB umożliwiające nagranie materiału na zewnętrzny nośnik, harmonogram, rozróżnienie trybów zapisu (detekcja ruchu, tryb alarmu, ciągły).
  • łatwość obsługi – przejrzystość menu, możliwość obsługi np. myszą.
  1. Rodzaj kamery w związku ze środowiskiem pracy
Inne kamery montuje się do monitoringu na zewnątrz budynku (odporne na warunki atmosferyczne, wandaloodporne), inne do pracy wewnątrz (np. kompaktowe, wandaloodporne). Ustawieniu podlegają kąt monitoringu, odległości, tryb pracy noc/dzień, pokrycie terenu.
  1. Sposób połączenia urządzeń, zasilanie
Urządzenia muszą się ze sobą komunikować. Aby ten warunek był spełniony muszą posiadać zasilanie w energię elektryczną. Do komunikacji służy interfejs bezprzewodowy i przewodowy – wybór uzależniony od preferencji i możliwości użytkownika.

Wyposażeni podstawową wiedzę będziemy mogli z większym zrozumieniem podejść do tematu monitoringu.