czwartek, 18 lipca 2013

Czym jest kontrola dostępu?

Kontrola dostępu jest systemem opartym na urządzeniach i oprogramowaniu, dzięki którym można identyfikować osoby. W praktyce identyfikacja jest potrzebna do umożliwienia wstępu lub jego odmowy do odpowiednio zadeklarowanych pomieszczeń, danych.
Systemy kontroli dostępu mają głównie zastosowanie w wielkich korporacjach, gdzie niezbędne jest stosowanie systemu, dzięki któremu tylko upoważnione osoby będą miały dostęp do odpowiednich pomieszczeń, np. serwerowni, magazynów, działów doświadczalnych. Niemniej jednak system zyskuje na popularności i jest również stosowany podczas imprez masowych, na wyciągach narciarskich, płatnych parkingach.

Metody weryfikacji
Istnieją trzy metody zabezpieczeń stosowanych w systemach kontroli dostępu:
  1. Niski (pamięć) – kod wpisywany do panelu kontrolnego (przykładem jest panel z klawiszami numerycznymi w domofonie).
  2. Średni (klucz) – karta z kodem kreskowym, karta chipowa, karta zbliżeniowa, karta magnetyczna – karty należy zbliżyć lub przeciągnąć w urządzeniu. Karta jest rodzajem klucza umożliwiającym otwarcie drzwi.
  3. Wysoki (cechy biometryczne) – linie papilarne (odcisk palca), tęczówka oka, siatkówka oka, kształt dłoni, głos, DNA, rysunek żył. Te dane są obierane przez skaner i analizowane z danymi zgromadzonymi w bazie danych.

Zalety i wady systemów kontroli dostępu:
Do zalet możemy zaliczyć:
  • bezobsługowe (niewymagające obsługi przez dozorcę) określenie uprawnień,
  • zwiększenie ochrony danych i mienia,
  • identyfikacja następująca w czasie rzeczywistym,
  • rejestrowanie zdarzeń, co umożliwia ich późniejsze odtworzenie,
  • wygoda użytkowania (użytkownik nie musi posiadać kilku kluczy),
  • łatwość rozbudowy.
Wadą systemu kontroli dostępu są wysokie koszty jego wdrożenia.

System składa się z urządzeń wejścia (klawiatura, skaner, kamera), analizy (mikroprocesor) i wyjścia (rygle, zamki), zatem jego zastosowanie wymaga przeróbek w infrastrukturze budowlanej, co nie zmienia faktu, że sceny skanowania oka lub przykładania palca do czytnika linii papilarnych oglądane w filmach są w zasięgu ręki.